Dlaczego warto zdecydować się na pokarm dla koni z lucerną?

Dlaczego warto zdecydować się na pokarm dla koni z lucerną?

Podawanie lucerny koniom budzi wiele kontrowersji. Wokół tej rośliny narosły liczne mity, z których powodu hodowcy często z niej rezygnują. Jest to jednak bardzo ważny składnik, którym warto urozmaicić jedzenie dla konia. Sprawdź dlaczego!

Co to jest lucerna?

Lucerna to roślina z rodziny bobowatych. Odróżnia się ponad 100 gatunków, które występuje naturalnie w różnych regionach Europy, Azji i Afryki. Niektóre gatunki są wykorzystywane do produkcji pasz. Największe zastosowanie mają lucerna siewna i mieszańcowa. Rośliny są często składnikiem zielonki, suszu i kiszonki podawanych zwierzętom hodowlanych.

Karma dla konia z lucerną – najpopularniejsze mity 

Najczęstszym mitem, który prowadzi do unikania lucerny, jest informacja o biegunkach koni po wprowadzeniu tej rośliny do diety. Każda gwałtowna zmiana pokarmu u koni może powodować tego typu problemy. Jeśli jednak pasza dla konia z lucerną będzie rozsądnie dodawana do menu zwierzęcia, pomoże zatrzymywać wodę w jelicie grubym zwierząt, a tym samym utrzyma odpowiedni poziom płynów. Mylne jest również przekonanie, że lucerna może prowadzić do problemów z nerkami. Koń, który ma zapewniony dostęp do czystej wody, nie będzie miał problemu z metabolizowaniem i wydaleniem ewentualnego nadmiaru białka z lucerny. Dotyczy to jednak zdrowych koni. Jeśli zwierzę ma już problemy z nerkami, sytuacja może wyglądać nieco inaczej i warto skonsultować dobór karmy z lekarzem.

Pasza dla konia z lucerną – najważniejsze zalety

Pokarm dla konia z dodatkiem lucerny to smakołyk dla zwierzęcia. Wiele koni woli tę roślinę od innych rodzajów pożywienia. Decydując się na takie pasze dla konia osiągniesz również inne korzyści. Jest ona niezwykle bogata w wartości odżywcze. Sprawdzi się doskonale jako pasza dla koni sportowych, które są narażone na wyjątkowo duży wysiłek. Zapewni zdrową dietę również ciężarnym i karmiących klaczom oraz rosnącym koniom. Ze względu na swoją dobrą strawność, sprawdzi się również u koni starszych koni, dla których inne pasze mogą być problematyczne.

Wybierz jedzenie dla konia z dodatkiem lucerny!

Pokarm dla konia, w którym wykorzystano lucernę, wbrew częstym mitom nie jest szkodliwy dla zdrowych zwierząt. Co więcej, w przypadku zwierząt ze szczególnym zapotrzebowaniem na wartości odżywcze, będzie ona bardzo cennym uzupełnieniem diety. Jeśli chcesz wprowadzić lucernę do diety swoich koni, wybierz pasze pochodzące od sprawdzonych producentów, które są wykonane na bazie wysokiej jakości, naturalnych składników. W ten sposób najlepiej zadbasz o ich dobrą kondycję.

Zobacz produkty dla hodowli koni