Jakie rodzaje paszy dla trzody dostępne są na rynku?

Jakie rodzaje paszy dla trzody dostępne są na rynku?

Trzoda chlewna, tak jak wszystkie inne zwierzęta hodowlane, wymaga odpowiedniej diety. Świnie w różnym wieku, o różnej wadze i płci mają swoje specyficzne potrzeby. Dla każdej z tych grup opracowana zostały wyjątkowe pasze dla świń. Warto znać ich rodzaje, aby świadomie podjąć decyzję o ich stosowaniu.

Karma dla trzody chlewnej w różnym wieku i o różnej wadze

Podstawowym kryterium, na które należy zwrócić uwagę, wybierając pasze dla świń, jest grupa, której są dedykowane. Chodzi przede wszystkim o prosięta i warchlaki, lochy oraz tuczniki. Każda z tych grup pełni w hodowli inną funkcję, a tym samym ma inne potrzeby żywieniowe. Karmy dedykowane prosiętom i warchlakom powinny przede wszystkim zawierać enzymy, monoglicerydy oraz sole kwasu masłowego. Lochom najczęściej podawana jest pasza dla trzody chlewnej z wysoką zawartością witamin A, E i D3, białek oraz olei. Pasze dla tuczników, jak i pozostałych kategorii trzody chlewnej, charakteryzują się również wysoką zawartością białka.

Koncentrat dla trzody chlewnej — wyjątkowo skuteczne mieszanki

Istotną rolę w hodowli świń odgrywa również prawidłowo opracowana mieszanka paszowa dla trzody chlewnej, do której przygotowania niezbędny jest koncentrat dla świń. On również ma nieco inny skład w zależności od potrzeb zwierząt, dla których został przeznaczony. Bardzo często stosowana jest mieszanka dla loch karmiących oraz wysoko prośnych. Ta grupa świń wymaga szczególnej troski, aby zachować zdrowie i siły. Łatwo znaleźć również dedykowany koncentrat dla trzody chlewnej w pierwszych tygodniach życia. Dzięki nim będą one szybko rosnąć i prawidłowo się rozwijać. 

Treściwa pasza dla świń o specjalnych potrzebach

Ostatnią z najpopularniejszych kategorii pasz dla trzody chlewnej są mieszanki uzupełniające. Tego typu treściwa pasza dla świń przeznaczona jest przede wszystkim dla zwierząt o szczególnych potrzebach. Sprawdzi się w przypadku świń przechodzących rekonwalescencję oraz tych w gorszej kondycji. Można stosować ją również w czasie upałów, aby zapobiegać ich osłabieniu. Dostępne są również na rynku specjalnie opracowane mieszanki dla zwierząt wykazujących agresywną postawę wobec innych świń.
Pasze dla trzody chlewnej znacznie się od siebie różnią. Najważniejsze jest jednak to, by niezależnie od wieku i przeznaczenia zwierząt, zapewnić im dietę pełnowartościową, bogatą w witaminy i składniki odżywcze. Wszystkie wymienione powyżej rodzaje pasz, przygotowane z najlepszych składników, dostępne są w sklepie internetowym farmer-pasze.pl.

Zobacz produkty dla hodowli trzody