Karma dla karpi hodowlanych – jaką wybrać?

Karma dla karpi hodowlanych – jaką wybrać?

Karpie to najczęściej wyławiane ryby w hodowlanych stawach, a zainteresowanie tą słodkowodną rybą, wbrew powszednim opiniom wcale nie ogranicza się jedynie do wieczerzy wigilijnej, kiedy to większość rodzin w naszym kraju jako najważniejsze danie wybiera właśnie karpia. Jego właściwości, a  wśród nich liczne witaminy: A, D, fosfor oraz kwasy Omega-3 sprawiają, że karp jest rybą zdrową i smaczną, o ile jego hodowla odbywa się w warunkach sprzyjającym prawidłowemu rozwoju ryby. 

Pasza dla karpi hodowlanych - jak wybrać? 

Jedną z najważniejszą kwestią dotyczącą hodowli karpi jest pasza, która musi zapewniać nie tylko szybkie wzrosty wagi, ale także zdrowie i dobry smak mięsa. Stosowanie zbilansowanych mieszanek ma ogromne znaczenie w pierwszym okresie chowu karpia, kiedy to dochodzi do najwyższych wzrostów masy, lecz zaleca się, aby również później, kontynuować żywienie, korzystając z oferty pełnowartościowych pasz, mieszanek dla karpi hodowlanych i koniecznie wybierać żywność zgodną z obowiązującymi normami. Ważne, aby producent podawał dokładny wykaz składników analitycznych, które zawiera karma dla karpi hodowlanych. Wśród najważniejszych z nich jest białko, tłuszcz, lizyna oraz liczne witaminy: A, D, E, C oraz witaminy z grupy B. Należy pamiętać, że zapotrzebowanie na wartości odżywcze zmienia się wraz z wagą karpia, dlatego jedna pasza dla karpi hodowlanych może nie być wystarczająca, jeśli w swoim stawie hodujemy zarówno dorosłe osobniki jak i kroczki (ryby pomiędzy 1, a 2 rokiem życia). Pasze różnią się granulacją, co sprawia, że nie zaszkodzi ona mniejszym rybom. 

Dlaczego wybór pełnowartościowej karmy jest tak ważny? 

Wiele osób nie jest przekonanych do gotowych pasz i woli karmić karpie popularnymi zbożami. Jednak nie mamy wtedy pełnej kontroli nad odżywczymi właściwościami, potrzebnymi, aby zapewnić szybki i zdrowy wzrost karpiom. Co najważniejsze, zbilansowane mieszanki m.in. te dostępne w sklepie Farmer Pasze pozwalają na wczesnym etapie zwalczyć wcześnie wykryte choroby u ryb. 

Zobacz produkty do hodowli karpi