Zdrowe żywienie świń - to co musisz wiedzieć, aby rozpocząć hodowlę trzody

Zdrowe żywienie świń - to co musisz wiedzieć, aby rozpocząć hodowlę trzody

Istnieje błędne przekonanie, że świnia to zwierze, które zje wszystko, a do jej hodowli wystarczy zbieranie resztek po jedzeniu. W profesjonalnym gospodarstwie jedynym i słusznym rozwiązaniem jest kupno wyselekcjonowanych i treściwych pasz dla świń, które stanowią 100% pełnowartościowego posiłku. 

Treściwa pasza dla świń - jakie ma znaczenie? 

Mięsny przemysł opiera się na hodowli trzody, a tak wielka popularność i powszechność mięsa ze świni wymaga od rolników usystematyzowania hodowli. Jedną z podstaw i najważniejszych kwestii przy rozpoczęciu profesjonalnej hodowli trzody chlewnej jest jej żywienie, które ma wpływ nie tylko na smak i jakość mięsa, ale także rozród zwierząt, ich kondycję fizyczną oraz długość życia. Dobrze zbilansowane posiłki zapewniają także szybsze przybieranie na masie, co jest szczególnie istotne przy hodowli tuczników, czyli świń przeznaczonych na ubój. 

Pasze dla trzody - jaki skład? 

To jaki rodzaj mieszanek wybrać powinno zależeć od wagi i przeznaczenia świń. Inne pasze dla trzody wybiera się w przypadku warchlaków, inne dla tuczników, a jeszcze inne dla prosiąt czy ciężarnych loch. Wszystkie rodzaje paszy dla świń muszą jednak posiadać zbilansowane składniki odżywcze, które zapewnią hodowanym zwierzętom prawidłowy rozwój i wzrost. Dobry pokarm dla świń posiada w swoim składzie białko, oleje, tłuszcze oraz minerały takie jak wapń, fosfor, magnez czy sód. Nie możemy pominąć znaczenia witamin takich jak A, E i D3, które wzmacniają układ immunologiczny, sprawiając, że trzoda chlewna rzadziej choruje. 

Gotowe pasze dla świń - co zyskujemy?

Decydując się na gotowe mieszanki otrzymujemy w pełni zbilansowaną dietę dla naszych zwierząt - powtarzalną i bardzo wygodną do użytku. Rolnik, który korzysta z gotowych rozwiązań, nie musi obawiać się o braki w składnikach odżywczych czy niedożywienie. Producent pasz dokładnie podaje, jaką ilość karmy należy podać zwierzęciu, co znacznie ułatwia proces zarządzenia gospodarstwem oraz skraca czas karmienia trzody chlewnej. 

Co bardzo ważne, trzoda chlewna i wszystkie zwierzęta żyjące w gospodarstwie powinny mieć stały dostęp do wody pitnej, bez względu na porę roku i temperaturę!

Zobacz produkty do hodowli Świń