Eko gospodarstwo - czym karmić kury nioski?

Eko gospodarstwo - czym karmić kury nioski?

”Jesteś tym, co jesz”... - powiedzenie to nie dotyczy jedynie nawyków żywieniowych ludzi, lecz także powinno być przewodnim motywem właścicieli farm drobiu. To, czym karmimy nasze zwierzęta, ma ogromny wpływ na ich zdrowie i kondycję, co jesteśmy w stanie wyczuć i zobaczyć na talerzu, nie będąc przy tym ekspertem. Podpowiadamy, czym karmić kury nioski, aby były nie tylko szczęśliwe, ale także znosiły smaczne jaja…

Żywienie kur niosek - dlaczego jest takie ważne?

Kura nioska jak sama nazwa wskazuje na fermie ma do spełnienia ważne zadanie - ma znosić, jak największą ilość jaj, o określonych gabarytach, twardości skorupki i dobrym smaku. Na wszystkie te czynniki wpływa zdrowie, wiek, kondycja kury nioski, jej gatunek oraz czynniki zewnętrzne, a także pożywienie. To na nim chcemy się skupić, jest żywienie, gdyż dobrze zbilansowany posiłek wpływa bezpośrednio na ilość produkowanych jaj. Wbrew powszechnym opiniom, kura nie może jeść wszystkiego, co zostaje nam po tzw. obiedzie. Zdrowy rozwój i dużą nieśność jaj zapewni jej mieszanka pasz dla drobiu, w której składzie nie zabraknie składników odżywczych, witamin i minerałów. 

Jaką mieszkankę pasz dla drobiu wybrać? 

Aby zadbać o zdrowie i rozwój kur w każdym wieku, zawsze należy wybierać mieszanki skomponowane z naturalnych składników, bez zbędnych wypełniaczy i polepszaczy smaku. Zapewniamy, że naturalne surowce z polskich upraw oraz dobre warunki zamieszkania to wszystko, co potrzebne jest do szczęścia Twoim kurom! Warto wybierać spersonalizowaną karmę dla kur, gdyż inne cele przyświecają hodowli niosek, a inne brojlerom. Kupując mieszanki, należy pamiętać, aby posiadały w składzie białka, aminokwasy, składniki mineralne i witaminy. Warto szczególną uwagę zwrócić na zawartość wapna, które wraz z wiekiem kury i mniejszą zdolnością do nieśności powinno się dostarczać w większej ilości. Przykładowa mieszanka pasz dla drobiu, którego zadaniem jest produkcja jaj, składa się z nasion roślin strączkowych, zbóż, składników ubocznych ich przetwarzania, śruty poekstrakcyjna sojowa, kukurydzy lub marchewki. Składy mogą się różnić, lecz ważne, aby dostarczały odpowiednią ilość wartości odżywczych. 

Kura nioska - jak długo znosi jaja? 

Kura nioska już po 20 tygodniach od uroczenia jest w stanie regularnie dostarczać jajka, lecz wraz z wiekiem, zdolność ta maleje i ostatecznie po ok. 3 latach zmniejsza się już o połowę. Aby przedłużyć ten czas warto szczególną uwagę, poświęcić składzie pożywienia dla kur niosek, a także zadbać o ich zdrowie, sprawdzając, czy nie borykają się z pasożytami. Dbając o ich zdrowie i rozwój, otrzymujemy w zamian szczęśliwe i pyszne jajka, tak ważne w codziennym jadłospisie każdego człowieka. 

Jeśli masz pytania o żywienie kur niosek, zapraszamy do kontaktu z Farmer Pasze! 

Zobacz produkty dla hodowli drobiu