Zdrowe żywienie świń - to co musisz wiedzieć, aby rozpocząć hodowlę trzody

Istnieje błędne przekonanie, że świnia to zwierze, które zje wszystko, a do jej hodowli wystarczy zbieranie resztek po jedzeniu. W profesjonalnym gospodarstwie jedynym i słusznym rozwiązaniem jest kupno wyselekcjonowanych i treściwych pasz dla świń, które stanowią 100% pełnowartościowego posiłku. 

Treściwa pasza dla świń - jakie ma znaczenie? 

Mięsny przemysł opiera się na hodowli trzody, a tak wielka popularność i powszechność mięsa ze świni wymaga od rolników usystematyzowania hodowli. Jedną z podstaw i najważniejszych kwestii przy rozpoczęciu profesjonalnej hodowli trzody chlewnej jest jej żywienie, które ma wpływ nie tylko na smak i jakość mięsa, ale także rozród zwierząt, ich kondycję fizyczną oraz długość życia. Dobrze zbilansowane posiłki zapewniają także szybsze przybieranie na masie, co jest szczególnie istotne przy hodowli tuczników, czyli świń przeznaczonych na ubój. 

Pasze dla trzody - jaki skład? 

To jaki rodzaj mieszanek wybrać powinno zależeć od wagi i przeznaczenia świń. Inne pasze dla trzody wybiera się w przypadku warchlaków, inne dla tuczników, a jeszcze inne dla prosiąt czy ciężarnych loch. Wszystkie rodzaje paszy dla świń muszą jednak posiadać zbilansowane składniki odżywcze, które zapewnią hodowanym zwierzętom prawidłowy rozwój i wzrost. Dobry pokarm dla świń posiada w swoim składzie białko, oleje, tłuszcze oraz minerały takie jak wapń, fosfor, magnez czy sód. Nie możemy pominąć znaczenia witamin takich jak A, E i D3, które wzmacniają układ immunologiczny, sprawiając, że trzoda chlewna rzadziej choruje. 

Gotowe pasze dla świń - co zyskujemy?

Decydując się na gotowe mieszanki otrzymujemy w pełni zbilansowaną dietę dla naszych zwierząt - powtarzalną i bardzo wygodną do użytku. Rolnik, który korzysta z gotowych rozwiązań, nie musi obawiać się o braki w składnikach odżywczych czy niedożywienie. Producent pasz dokładnie podaje, jaką ilość karmy należy podać zwierzęciu, co znacznie ułatwia proces zarządzenia gospodarstwem oraz skraca czas karmienia trzody chlewnej. 

Co bardzo ważne, trzoda chlewna i wszystkie zwierzęta żyjące w gospodarstwie powinny mieć stały dostęp do wody pitnej, bez względu na porę roku i temperaturę!

Zobacz produkty do hodowli Świń

Zapotrzebowanie żywieniowe dla trzody - na co zwrócić uwagę i jaką paszę wybrać?

Każdy właściciel trzody chlewnej musi mieć pełną wiedzę i świadomość, jakie składniki odżywcze musi zapewnić swoim zwierzętom oraz potrafić obliczyć zapotrzebowanie świń na białko i energię. Składniki te zapewnią im prawidłowy przyrost masy ciała, energię, tak ważne dla prawidłowego i zdrowego rozwoju tuczników. 

Treściwa pasza dla świń - zapotrzebowanie na białko i energię. 

Dobrze zbilansowana pasza dla świń to mieszanka, która w pełni zaspokoi ich potrzeby pokarmowe. Uzyskanie wysokiej mięsności trzody zapewni utrzymanie prawidłowego stosunku energetyczno-białkowego, którego zapotrzebowanie zależy od: 
-    potencjału genetycznego świń,
-    wieku i płci trzody,
-    zdrowotności stada, 
-    warunków zoohigienicznych.  

Wraz ze zmianą wieku świń, zmianie musi ulec także karma dla trzody. Prosiaki posiadają większe wymagania dotyczące zawartości białka niż dorosłe osobniki, tak samo jak lochy będące w trakcie laktacji. Młodsze świnie będące w fazie silnego wzrostu związanego z procesami budulcowymi organizmu potrzebują więcej białka, szczególnie tego lepiej przyswajalnego. Niedojrzały układ trawienny może nie poradzić sobie z każdym rodzajem pokarmu, dlatego warto wybierać specjalistyczną karmę dla prosiąt. 

Jaka karma dla świń tuczników?

Choć żywienie ma ogromne znaczenie w każdej hodowli, to właśnie tuczniki, czyli świnie hodowane na ubój powinny mieć najlepsze warunki żywieniowe. Rolą tucznika jest szybkie przybieranie na wadze, które nie powinno mieć wpływu na jakość i smak mięsa. Aby tak się stało, należy wybierać pasze o wysokim wskaźniku wartości energetycznej, która przyczyni się do szybkiego przyrostu masy ciała. Jednak w przypadku osobników, które osiągnęły ponad 70 kg wagi, należy ograniczyć koncentrację energii w diecie, gdyż w takim przypadku tłuszcz zostaje zamieniany na słoninę. 

Gotowe pasze dla trzody chlewnej. 

Jeśli nie posiadamy odpowiedniej wiedzy lub czasu na samodzielne obliczanie zapotrzebowania na białko i energię, warto skorzystać z doświadczenia producentów pasz dla trzody chlewnej i zdecydować się na zakup pełnoporcjowych mieszanek, które zapewnią zwierzętom hodowlanym doskonałe warunki do wzrostu i prawidłowego rozwoju. 

Gotowe, wysokiej jakości pasze dla trzody znajdziesz w sklepie Farmer Pasze. 

Zobacz produkty do hodowli trzody

Starannie dobrana pasza dla szynszyli na dobry początek hodowli

Jeżeli prowadzisz hodowlę szynszyli, z pewnością zdajesz sobie sprawę z wysokich wymagań w hodowli gryzoni tego gatunku. Aby jak najlepiej je zaspokoić, w pierwszej kolejności warto zatroszczyć się o ich dietę. Jaka powinna być odpowiednia pasza dla szynszyli, aby dostarczyć zwierzakom niezbędnych właściwości odżywczych? Podpowiadamy!

Jak wygląda dieta szynszyli?

Szynszyle są gryzoniami roślinożernymi. Pasza dla szynszyli składa się więc przede wszystkim ze zbóż, owoców i warzyw. Jej najważniejszym elementem jest siano, które pełni funkcję paszy objętościowej. Można uzupełnić ją także o dodatkowe smakołyki: liście malin, szczaw czy różnego rodzaju trawy. Dzięki nim dieta szynszyli będzie urozmaicona oraz zapewni im odpowiednią dawkę składników odżywczych. Oprócz pełnowartościowego pożywienia niezwykle istotne jest zapewnienie szynszylom stałego dostępu do czystej wody. Jest to niezbędne, aby zwierzęta zachowały zdrowie na odpowiednim poziomie.

Dlaczego warto wypróbować granulat dla szynszyli?

Nie tylko pasza objętościowa, ale i treściwa pasza dla szynszyli powinna zostać starannie dobrana. W tym aspekcie najlepszym rozwiązaniem będzie gotowy granulat dla szynszyli. Jest to dokładnie opracowana mieszanka produktów, która spełnia wymagania szynszyli na każdym etapie ich życia. Oznacza to, że decydując się na tego typu pokarm, nie musisz martwić się o jego wartość i zbilansowanie. Szynszyla w jednej porcji granulatu otrzyma nie tylko odpowiednią ilość białka, lizyny i tłuszczu surowego, które umożliwią jej wzrost, ale także właściwą porcję witamin i minerałów. Są wśród nich wapń, fosfor, sód, tryptofan, teronina i witaminy A, E i D3. Co więcej, karmy te przygotowywane są przez specjalistów tak, by ich smak był atrakcyjny dla szynszyli. Jeżeli zdecydujesz się na granulat dla szynszyli pochodzący od sprawdzonego producenta, będziesz mieć również pewność, że podajesz zwierzętom bezpieczną karmę złożoną z ekologicznych składników.

Dobrze dobrana pasza dla szynszyli to klucz do sukcesu hodowli. Dzięki pełnowartościowym granulatom bez trudu zatroszczysz się o dietę zwierząt i zapewnisz im zdrowy rozwój. Warto więc zdecydować się na tę metodę odżywiania szynszyli.

Zobacz produktydo hodowli szynszyli

Specjalistyczne pasze dla ślimaków - jaką karmę wybrać i jak często karmić ślimaki?

Hodowla ślimaków jadalnych to dla wielu osób dość egzotyczne zajęcie, lecz prawdą jest, że w Polsce rynek ten rozwija się coraz szybciej. Wiedza, jak karmić ślimaki jest kluczowa, aby mięczak, który trafi na talerz naszych zachodnich sąsiadów, był zdrowy i… smaczny. 

Aby profesjonalnie zająć się hodowlą ślimaków, musimy mieć odpowiednią wiedzę dotyczącą sposobów ich rozmnażania, warunków, jakie musimy im zapewnić oraz jak je karmić. Tą ostatnią kwestią, chcemy się szczególnie zająć, gdyż żywienie ma kluczowe znaczenie w całej hodowli jadalnych mięczaków. 

Jak często należy karmić ślimaki? 

Hodowla ślimaków, także ze względu na małe wymagania tego gatunku nie jest zbyt czasochłonna. Karmienie jadalnych ślimaków odbywa się raz dziennie, o określonej porze. Obowiązuje tu zasada, aby pasza dla ślimaków nie marnowała się i nie zostawała na następny dzień. Przyjmuje się, że na jedną tonę ślimaków, zużywa się tyle samo paszy. 

Czym karmić ślimaki? 

Wraz z rozwojem i większą popularyzacją hodowli ślimaków w naszym kraju, pojawiły się profesjonalne i starannie wyselekcjonowane karmy dla mięczaków. Dobra karma dla ślimaków powinna w swoim składzie posiadać wiele składników odżywczych. Ważne, aby żywność nie posiadała tzw. polepszaczy smaku, była w całości naturalna i zapewniała pełnowartościowy posiłek dla jadalnych ślimaków. W Farmer Pasze dostępne są mieszanki, których skład został w całości sprawdzony przez profesjonalnych hodowców ślimaków. 

Hodowla ślimaków - co jeszcze należy wiedzieć? 

Wybór dobrej karmy dla ślimaków to nie jedyny obowiązek hodowców tych mięczaków. Ślimaki muszą mieć stały dostęp do wody oraz odpowiednie warunki do rozwoju, oraz rozrodu. Konieczne będzie przygotowanie pomieszczenia do hodowli ślimaków, do ich rozrodu oraz pole, które posłuży jako park hodowlany. Należy pamiętać, że ślimaki potrzebują ciepła, wilgotnego powietrza oraz odpowiedniej wentylacji. Aby stworzyć infrastrukturę do profesjonalnej hodowli mięczaków, najlepiej skorzystać z porad osób, które od wielu lat zajmują się produkcją ślimaków jadalnych. Ich doświadczenie i cenne uwagi pozwolą uniknąć błędów i szybciej stworzyć swoją własną hodowlę ślimaków. 

Zobacz produkty do hodowli ślimakow

Prawidłowe żywienie trzody chlewnej - co musisz o nim wiedzieć?

Prawidłowe żywienie zwierząt hodowlanych wpływa nie tylko na zdrowy rozwój trzody, ale także szybki wzrost masy ciała i ekonomię. W skrócie najlepiej, aby karma dla świń w całości uzupełniała pełne zapotrzebowanie trzody na składniki odżywcze i nie generowała strat w produkcji. Aby uzyskać prawidłowy bilans pomiędzy ekonomią, a pożądanymi efektami  produkcyjnymi warto poznać podstawy układania dawek pokarmowych. 

Potrzeby bytowe i produkcyjne. 

Te dwa pojęcia określają zapotrzebowanie zwierząt hodowlanych na energię i składniki pokarmowe. Za potrzeby bytowe uznajemy czynniki konieczne do utrzymania sprawności fizycznej i funkcji życiowych. Na ocenę tych potrzeb wpływa wiele okoliczności takich jak temperatura otoczenia, masa ciała, poziom i rodzaj aktywności zwierząt. Potrzeby produkcyjne jak sama nazwa wskazuje to zapotrzebowanie na składniki pokarmowe w celu wytworzenia produkcji. Wartość ta różni się wraz z przyrostem masy ciała, wiekiem trzody oraz warunków, w których żyją świnie. 

Pasza dla trzody chlewnej - białko. 

Utrzymanie coraz bardziej wydajnych zwierząt produkcyjnych to główne zadanie każdego właściciela trzody chlewnej. Aby zapewnić szybki wzrost masy ciała, składnikiem nadrzędnym w karmie dla świń jest białko. Wyższe zapotrzebowanie na ten składnik wykazywać będą lochy w czasie laktacji oraz prosięta, lecz dostarczenie dużej ilości białka i aminokwasów w paszy dla świń ma największe znaczenie w hodowli tuczników. Dla tej grupy technologicznej najlepsza będzie treściwa pasza dla świń, przygotowana z gotowych mieszanek. Tak zbilansowana dieta zapewni pewniejsze efekty produkcyjne i sprawdzone rozwiązania. Gotowa karma dla świń nie ustępuje jakością tej przygotowanej samodzielnie, tym bardziej jeśli nie mamy czasu na dokładne pomiary zapotrzebowania na składniki odżywcze. Szukając pełnowartościowych pokarmów dla trzody chlewnej, warto poznać naturalny skład żywności od Farmer Pasze. 

Zobacz produkty do hodowlii trzody chlewnej